TDK Corporation MLG0603P2N1BT000
MLG0603P2N1BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603P2N1BT000
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
MLG0603P2N1BT000.pdf
Availability of MLG0603P2N1BT000
QUANTITY
MLG0603P2N1BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603P2N1BT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603P2N1BT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603P2N1BT000
Related LinksMLG0603P, MLG0603P2N1BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603P2N1BT000 Details Description
Related parts for MLG0603P2N1BT000
THERMAL PAD TO-3 4LEAD .005" Q3 datasheet.pdf
IC 3:8 LINE DECOD/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" GOLD datasheet.pdf