TDK Corporation MLG0603P5N6HT000
MLG0603P5N6HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603P5N6HT000
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 350MA 400 MOHM
Datasheet Download
MLG0603P5N6HT000.pdf
Availability of MLG0603P5N6HT000
QUANTITY
MLG0603P5N6HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603P5N6HT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603P5N6HT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.6nH
Tolerance±3%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603P5N6HT000
Related LinksMLG0603P, MLG0603P5N6HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603P5N6HT000 Details Description
Related parts for MLG0603P5N6HT000
PCB COPPER CLAD 4.5X7" 2 SIDE datasheet.pdf
TERM RING TONG 12-10AWG PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 9PC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH A MED datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf