TDK Corporation MLG0603Q2N7S
MLG0603Q2N7S picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603Q2N7S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 450MA 300 MOHM
Datasheet Download
MLG0603Q2N7S.pdf
Availability of MLG0603Q2N7S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MLG0603Q2N7S Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603Q2N7S
Internal Part NumberEIS-MLG0603Q2N7S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings0603 (0201) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603Q2N7S
Related LinksMLG060, MLG0603Q2N7S Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603Q2N7S Details Description
Related parts for MLG0603Q2N7S
CAP CER 43PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 1PF 500V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
RES 22 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 207MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf
FUSEHOLDER WATER RESIST 32V/30A datasheet.pdf