TDK Corporation MLG0603Q30NJ
MLG0603Q30NJ picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603Q30NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 30NH 100MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0603Q30NJ.pdf
Availability of MLG0603Q30NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MLG0603Q30NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603Q30NJ
Internal Part NumberEIS-MLG0603Q30NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance30nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603Q30NJ
Related LinksMLG060, MLG0603Q30NJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603Q30NJ Details Description
Related parts for MLG0603Q30NJ
TRIMMER 20 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 6 15-19MM WHITE datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 5V 5A TO263 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf