TDK Corporation MLG0603Q56NJ
MLG0603Q56NJ picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603Q56NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 60MA 3.2 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0603Q56NJ.pdf
Availability of MLG0603Q56NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MLG0603Q56NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603Q56NJ
Internal Part NumberEIS-MLG0603Q56NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.2 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603Q56NJ
Related LinksMLG060, MLG0603Q56NJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603Q56NJ Details Description
Related parts for MLG0603Q56NJ
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 110 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
C/A FO LC DUP BLU LC DUP OFNR datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Receiver IC datasheet.pdf