TDK Corporation MLG0603Q75NJ
MLG0603Q75NJ picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603Q75NJ
Brief Description
FIXED IND 75NH 60MA 3.8 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0603Q75NJ.pdf
Availability of MLG0603Q75NJ
QUANTITY
MLG0603Q75NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603Q75NJ
Internal Part NumberEIS-MLG0603Q75NJ
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance75nH
Tolerance±5%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.8 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.05GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603Q75NJ
Related LinksMLG060, MLG0603Q75NJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603Q75NJ Details Description
Related parts for MLG0603Q75NJ
JUMPER-H1502TR/A3048L/H1502TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 1A 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 24mA Backlight, Camera Flash 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 60A DO5 datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 6A 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf