TDK Corporation MLG0603S16NJT000
MLG0603S16NJT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603S16NJT000
Brief Description
FIXED IND 16NH 180MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0603S16NJT000.pdf
Availability of MLG0603S16NJT000
QUANTITY
MLG0603S16NJT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603S16NJT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603S16NJT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Other Drawings0603 (0201) Footprint
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance16nH
Tolerance±5%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603S16NJT000
Related LinksMLG0603S, MLG0603S16NJT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603S16NJT000 Details Description
Related parts for MLG0603S16NJT000
POT 100K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .200 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
OSC VCXO 74.1758MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
M8 5 POS M-M STRT 1MTR datasheet.pdf