TDK Corporation MLG0603S1N1ST000
MLG0603S1N1ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603S1N1ST000
Brief Description
FIXED IND 1.1NH 550MA 150 MOHM
Datasheet Download
MLG0603S1N1ST000.pdf
Availability of MLG0603S1N1ST000
QUANTITY
MLG0603S1N1ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603S1N1ST000
Internal Part NumberEIS-MLG0603S1N1ST000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq4 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603S1N1ST000
Related LinksMLG0603S, MLG0603S1N1ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603S1N1ST000 Details Description
Related parts for MLG0603S1N1ST000
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT .1A PIN PLNGR 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CCA CONV.RED-LED 12VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 47K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf