TDK Corporation MLG1005S16NJT000
MLG1005S16NJT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1005S16NJT000
Brief Description
FIXED IND 16NH 400MA 550 MOHM
Datasheet Download
MLG1005S16NJT000.pdf
Availability of MLG1005S16NJT000
QUANTITY
MLG1005S16NJT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1005S16NJT000
Internal Part NumberEIS-MLG1005S16NJT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance16nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1005S16NJT000
Related LinksMLG1005S, MLG1005S16NJT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1005S16NJT000 Details Description
Related parts for MLG1005S16NJT000
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8SSIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 30A DO203AB datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
OSC XO 1.093GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
1/16 INCH HST BLACK (400/3 INCH/ datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 250MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf