TDK Corporation MLG1005SR20JT000
MLG1005SR20JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1005SR20JT000
Brief Description
FIXED IND 200NH 100MA 4.2 OHM
Datasheet Download
MLG1005SR20JT000.pdf
Availability of MLG1005SR20JT000
QUANTITY
MLG1005SR20JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1005SR20JT000
Internal Part NumberEIS-MLG1005SR20JT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance200nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.2 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant420MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1005SR20JT000
Related LinksMLG1005S, MLG1005SR20JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1005SR20JT000 Details Description
Related parts for MLG1005SR20JT000
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CL 2.56" X 2.56" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf