TDK Corporation MLG1608B1N8ST000
MLG1608B1N8ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1608B1N8ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
MLG1608B1N8ST000.pdf
Availability of MLG1608B1N8ST000
QUANTITY
MLG1608B1N8ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1608B1N8ST000
Internal Part NumberEIS-MLG1608B1N8ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents1608 (0603) Footprint
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1608B1N8ST000
Related LinksMLG1608B, MLG1608B1N8ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1608B1N8ST000 Details Description
Related parts for MLG1608B1N8ST000
CABLE D-SUB - AFM09B/AE09M/X datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
HDM DE MIDPLANE OPN END 30 SAU datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf