TDK Corporation MLG1608B1N8ST000
MLG1608B1N8ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1608B1N8ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
MLG1608B1N8ST000.pdf
Availability of MLG1608B1N8ST000
QUANTITY
MLG1608B1N8ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1608B1N8ST000
Internal Part NumberEIS-MLG1608B1N8ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents1608 (0603) Footprint
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1608B1N8ST000
Related LinksMLG1608B, MLG1608B1N8ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1608B1N8ST000 Details Description
Related parts for MLG1608B1N8ST000
CONVERTER DC/DC 12V 36W OUT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf