TDK Corporation MLG1608B8N2DT000
MLG1608B8N2DT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG1608B8N2DT000
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 200 MOHM
Datasheet Download
MLG1608B8N2DT000.pdf
Availability of MLG1608B8N2DT000
QUANTITY
MLG1608B8N2DT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG1608B8N2DT000
Internal Part NumberEIS-MLG1608B8N2DT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance8.2nH
Tolerance±0.5nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG1608B8N2DT000
Related LinksMLG1608B, MLG1608B8N2DT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG1608B8N2DT000 Details Description
Related parts for MLG1608B8N2DT000
RES 3.9 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B 8-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 M40 datasheet.pdf
CABLE PLUG IP68 RJ45-BARE END 5M datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO214AC datasheet.pdf