Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH004BGD15B
MLH004BGD15B picture photo
Mfg. Part Number
MLH004BGD15B
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR GAUGE 0-4 BAR
Datasheet Download
MLH004BGD15B.pdf
Availability of MLH004BGD15B
QUANTITY
MLH004BGD15B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH004BGD15B
Internal Part NumberEIS-MLH004BGD15B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure58.02 PSI (400 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±05%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) BSP
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12
Maximum Pressure174.05 PSI (1200 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH004BGD15B
MLH004BGD15B Details Description
Related parts for MLH004BGD15B
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM 2SFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
48V DATA SIGNAL DIN RAIL RJ45 SP datasheet.pdf