Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH100BSL03B
MLH100BSL03B picture photo
Mfg. Part Number
MLH100BSL03B
Brief Description
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 BAR
Datasheet Download
MLH100BSL03B.pdf
Availability of MLH100BSL03B
QUANTITY
MLH100BSL03B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH100BSL03B
Internal Part NumberEIS-MLH100BSL03B
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1450.38 PSI (10000 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - M14 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1m
Maximum Pressure2900.75 PSI (20000 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH100BSL03B
MLH100BSL03B Details Description
Related parts for MLH100BSL03B
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 900MA 173 MOHM datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RKS10L datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
AMPLIMITE,CONN SVR,TRW,15 POS datasheet.pdf
TV 99C MIXED(TWIN) SKT J/N REC datasheet.pdf
Non-Isolated 5A SIP/SMT DC/DC Converters datasheet.pdf