Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH150PSB01A
MLH150PSB01A picture photo
Mfg. Part Number
MLH150PSB01A
Brief Description
SENSOR AMP 150PSIS .5-4.5VDC OUT
Datasheet Download
MLH150PSB01A.pdf
Availability of MLH150PSB01A
QUANTITY
MLH150PSB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH150PSB01A
Internal Part NumberEIS-MLH150PSB01A
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5 V ~ 6 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure450 PSI (3102.64 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH150PSB01A
MLH150PSB01A Details Description
Related parts for MLH150PSB01A
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER PLL 8-SOIC datasheet.pdf
10P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
POT 5.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 140A datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 6DSBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A datasheet.pdf