Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH150PSB01B
MLH150PSB01B picture photo
Mfg. Part Number
MLH150PSB01B
Brief Description
SENSOR AMP 150PSIS 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH150PSB01B.pdf
Availability of MLH150PSB01B
QUANTITY
MLH150PSB01B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH150PSB01B
Internal Part NumberEIS-MLH150PSB01B
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure450 PSI (3102.64 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH150PSB01B
MLH150PSB01B Details Description
Related parts for MLH150PSB01B
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf