Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PGB01B
MLH200PGB01B picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PGB01B
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR AMP 200PSI 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH200PGB01B.pdf
Availability of MLH200PGB01B
QUANTITY
MLH200PGB01B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PGB01B
Internal Part NumberEIS-MLH200PGB01B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PGB01B
MLH200PGB01B Details Description
Related parts for MLH200PGB01B
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC P600 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 10K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf