Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PSB06B
MLH200PSB06B picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PSB06B
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR AMP 200PSI 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH200PSB06B.pdf
Availability of MLH200PSB06B
QUANTITY
MLH200PSB06B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PSB06B
Internal Part NumberEIS-MLH200PSB06B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PSB06B
MLH200PSB06B Details Description
Related parts for MLH200PSB06B
RES SMD 560K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 36POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.8V 70A 126W datasheet.pdf
BLZP 5.08/21/270LH SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf