Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PSB09C
MLH200PSB09C picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PSB09C
Brief Description
SENSOR AMP 200PSI 1-6VDC OUT
Datasheet Download
MLH200PSB09C.pdf
Availability of MLH200PSB09C
QUANTITY
MLH200PSB09C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PSB09C
Internal Part NumberEIS-MLH200PSB09C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 6 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PSB09C
MLH200PSB09C Details Description
Related parts for MLH200PSB09C
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 175.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf