Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PSL09A
MLH200PSL09A picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PSL09A
Brief Description
SENSOR AMP 200PSI .5-4.5VDC OUT
Datasheet Download
MLH200PSL09A.pdf
Availability of MLH200PSL09A
QUANTITY
MLH200PSL09A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PSL09A
Internal Part NumberEIS-MLH200PSL09A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5 V ~ 6 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1m
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PSL09A
MLH200PSL09A Details Description
Related parts for MLH200PSL09A
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE CR VERT datasheet.pdf
CAP TANT 2200UF 6.3V 20% 6030 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
FANSINK 86X30.5MM 12VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 100V KBPM datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf