Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH250BSD01B
MLH250BSD01B picture photo
Mfg. Part Number
MLH250BSD01B
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR AMP 250BAR 4-20MA OUT
Datasheet Download
MLH250BSD01B.pdf
Availability of MLH250BSD01B
QUANTITY
MLH250BSD01B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH250BSD01B
Internal Part NumberEIS-MLH250BSD01B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3625.94 PSI (25000 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12
Maximum Pressure7251.89 PSI (50000 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH250BSD01B
MLH250BSD01B Details Description
Related parts for MLH250BSD01B
CONN QMA JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 13POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
BULLET ADAP SMP PLG-PLG 25.4MM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf