Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH250PSM01G
MLH250PSM01G picture photo
Mfg. Part Number
MLH250PSM01G
Brief Description
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 PSI
Datasheet Download
MLH250PSM01G.pdf
Availability of MLH250PSM01G
QUANTITY
MLH250PSM01G Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH250PSM01G
Internal Part NumberEIS-MLH250PSM01G
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3m
Maximum Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH250PSM01G
MLH250PSM01G Details Description
Related parts for MLH250PSM01G
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 650MA 437 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
SAC-HZ-3P-5 0-542/ FR SCO BK datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 8-Channel D/A Converter  IC datasheet.pdf