| Internal Part Number | EIS-MLH300PSB06A | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 300 PSI (2068.43 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 5 V ~ 6 V | |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | Packard Metripak 150 | |
| Maximum Pressure | 900 PSI (6205.28 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |