Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB09A
MLH300PSB09A picture photo
Mfg. Part Number
MLH300PSB09A
Brief Description
SENSOR AMP 300PSI .5-4.5VDC OUT
Datasheet Download
MLH300PSB09A.pdf
Availability of MLH300PSB09A
QUANTITY
MLH300PSB09A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH300PSB09A
Internal Part NumberEIS-MLH300PSB09A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5 V ~ 6 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH300PSB09A
MLH300PSB09A Details Description
Related parts for MLH300PSB09A
FIXED IND 47UH 200MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
KIT EVAL 78K0R DEMO RF4CE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 PCIE INTEL 32QFN datasheet.pdf
Connector Header 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf