Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB09E
MLH300PSB09E picture photo
Mfg. Part Number
MLH300PSB09E
Brief Description
SENSOR AMP 300PSI .5-4.5VDC OUT
Datasheet Download
MLH300PSB09E.pdf
Availability of MLH300PSB09E
QUANTITY
MLH300PSB09E Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH300PSB09E
Internal Part NumberEIS-MLH300PSB09E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply7 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH300PSB09E
MLH300PSB09E Details Description
Related parts for MLH300PSB09E
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
IC CTRLR POWERPATH BATT 36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW 0.1A SPDT SEALED SOLDER 125V datasheet.pdf
IC BUFF SCHM TRG DL N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
VARISTOR 610V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf