Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH500PSB09C
MLH500PSB09C picture photo
Mfg. Part Number
MLH500PSB09C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR AMP 500PSI 1-6VDC OUT
Datasheet Download
MLH500PSB09C.pdf
Availability of MLH500PSB09C
QUANTITY
MLH500PSB09C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH500PSB09C
Internal Part NumberEIS-MLH500PSB09C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 6 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH500PSB09C
MLH500PSB09C Details Description
Related parts for MLH500PSB09C
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 150MW SOT523 datasheet.pdf