TDK Corporation MLK0603L10NJT000
MLK0603L10NJT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLK0603L10NJT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
MLK0603L10NJT000.pdf
Availability of MLK0603L10NJT000
QUANTITY
MLK0603L10NJT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK0603L10NJT000
Internal Part NumberEIS-MLK0603L10NJT000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Featured ProductMLK Series Multilayer Ceramic High-Frequency Inductor
Other Drawings0603 (0201) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq6 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK0603L10NJT000
Related LinksMLK0603L, MLK0603L10NJT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK0603L10NJT000 Details Description
Related parts for MLK0603L10NJT000
IC VREF SERIES 5V SC70 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 250V DO-9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
28-SSOP, IND TEMP, 1.8V/3V, TUBE datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf