TDK Corporation MLK0603L4N7ST000
MLK0603L4N7ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLK0603L4N7ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MLK0603L4N7ST000.pdf
Availability of MLK0603L4N7ST000
QUANTITY
MLK0603L4N7ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK0603L4N7ST000
Internal Part NumberEIS-MLK0603L4N7ST000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Featured ProductMLK Series Multilayer Ceramic High-Frequency Inductor
Other Drawings0603 (0201) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq6 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant7.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK0603L4N7ST000
Related LinksMLK0603L, MLK0603L4N7ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK0603L4N7ST000 Details Description
Related parts for MLK0603L4N7ST000
CONN RP-SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
IGBT 1200V 50A 179W TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf