TDK Corporation MLK1005S6N8JT000
MLK1005S6N8JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLK1005S6N8JT000
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 400MA 350 MOHM
Datasheet Download
MLK1005S6N8JT000.pdf
Availability of MLK1005S6N8JT000
QUANTITY
MLK1005S6N8JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK1005S6N8JT000
Internal Part NumberEIS-MLK1005S6N8JT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLK
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK1005S6N8JT000
Related LinksMLK1005S, MLK1005S6N8JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK1005S6N8JT000 Details Description
Related parts for MLK1005S6N8JT000
FILTER RED FOR T1-3/4 LAMP datasheet.pdf
IC TXRX LIN VREG WATCHDOG PDSO16 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 15VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 400MW DO35 datasheet.pdf