Cornell Dubilier Electronics MLP102M200EB0A
MLP102M200EB0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP102M200EB0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V FLATPCK
Datasheet Download
MLP102M200EB0A.pdf
Availability of MLP102M200EB0A
QUANTITY
MLP102M200EB0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP102M200EB0A
Internal Part NumberEIS-MLP102M200EB0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)158 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP102M200EB0A
Related LinksMLP102M, MLP102M200EB0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP102M200EB0A Details Description
Related parts for MLP102M200EB0A
RES ARRAY 13 RES 82K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS 2.2MM datasheet.pdf