Cornell Dubilier Electronics MLP111M450EK0A
MLP111M450EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP111M450EK0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 110UF 20% 450V FLATPACK
Datasheet Download
MLP111M450EK0A.pdf
Availability of MLP111M450EK0A
QUANTITY
MLP111M450EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP111M450EK0A
Internal Part NumberEIS-MLP111M450EK0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance110µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.456 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP111M450EK0A
Related LinksMLP111M, MLP111M450EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP111M450EK0A Details Description
Related parts for MLP111M450EK0A
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 3W datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 4.5"X2.25" datasheet.pdf