Cornell Dubilier Electronics MLP111M450EK1D
MLP111M450EK1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP111M450EK1D
Brief Description
CAP ALUM 110UF 20% 450V FLATPACK
Datasheet Download
MLP111M450EK1D.pdf
Availability of MLP111M450EK1D
QUANTITY
MLP111M450EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP111M450EK1D
Internal Part NumberEIS-MLP111M450EK1D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance110µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.456 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP111M450EK1D
Related LinksMLP111M, MLP111M450EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP111M450EK1D Details Description
Related parts for MLP111M450EK1D
FIXED IND 10MH 81MA 55.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CASSETTE HOLDER KIT, ROHS datasheet.pdf
CONN RCPT PCB 2POS TIN PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
PD50 2D CODE MEASURING RANGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/90A DC datasheet.pdf