Cornell Dubilier Electronics MLP112M100EK0A
MLP112M100EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP112M100EK0A
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 20% 100V FLATPCK
Datasheet Download
MLP112M100EK0A.pdf
Availability of MLP112M100EK0A
QUANTITY
MLP112M100EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP112M100EK0A
Internal Part NumberEIS-MLP112M100EK0A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)112 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP112M100EK0A
Related LinksMLP112M, MLP112M100EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP112M100EK0A Details Description
Related parts for MLP112M100EK0A
JUMPER-H1501TR/A2015Y/X 4" datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT 280V datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A PIN PLNGR datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CBL 14POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL 4BIT 16QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 15A TO277A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf