Cornell Dubilier Electronics MLP131M420EK1D
MLP131M420EK1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP131M420EK1D
Brief Description
CAP ALUM 130UF 20% 420V FLATPACK
Datasheet Download
MLP131M420EK1D.pdf
Availability of MLP131M420EK1D
QUANTITY
MLP131M420EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP131M420EK1D
Internal Part NumberEIS-MLP131M420EK1D
PackagingBulk
Capacitance130µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP131M420EK1D
Related LinksMLP131M, MLP131M420EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP131M420EK1D Details Description
Related parts for MLP131M420EK1D
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 35PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A D2PAK datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220F datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 34A LFPAK datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 9V SMD datasheet.pdf