Cornell Dubilier Electronics MLP132M150EB0D
MLP132M150EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP132M150EB0D
Brief Description
CAP ALUM 1300UF 20% 150V FLATPCK
Datasheet Download
MLP132M150EB0D.pdf
Availability of MLP132M150EB0D
QUANTITY
MLP132M150EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP132M150EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP132M150EB0D
PackagingBulk
Capacitance1300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)143 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP132M150EB0D
Related LinksMLP132M, MLP132M150EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP132M150EB0D Details Description
Related parts for MLP132M150EB0D
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 6V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 85V 125MA SOT523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 10SIP datasheet.pdf
ENCODER OPT 32PPR DET 5"CABLE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC PFC CTLR 320W 90V ESIP datasheet.pdf
HEATSHRINK 57.15MM 50MM L datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf