Cornell Dubilier Electronics MLP133M016EK0D
MLP133M016EK0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP133M016EK0D
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 20% 16V FLATPCK
Datasheet Download
MLP133M016EK0D.pdf
Availability of MLP133M016EK0D
QUANTITY
MLP133M016EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP133M016EK0D
Internal Part NumberEIS-MLP133M016EK0D
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP133M016EK0D
Related LinksMLP133M, MLP133M016EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP133M016EK0D Details Description
Related parts for MLP133M016EK0D
FIXED IND 150UH 6.3A 46 MOHM TH datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R MCRPWR 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC 1.5KE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 517MA 750 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TIP SINGLE FLAT 3/16 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 1A POWERMITE datasheet.pdf