Cornell Dubilier Electronics MLP143M020EA1D
MLP143M020EA1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP143M020EA1D
Brief Description
CAP ALUM 14000UF 20% 20V FLATPCK
Datasheet Download
MLP143M020EA1D.pdf
Availability of MLP143M020EA1D
QUANTITY
MLP143M020EA1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP143M020EA1D
Internal Part NumberEIS-MLP143M020EA1D
PackagingBulk
Capacitance14000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)56 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP143M020EA1D
Related LinksMLP143M, MLP143M020EA1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP143M020EA1D Details Description
Related parts for MLP143M020EA1D
VARISTOR 22V 500A 1210 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 3MM DIA 14.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 1068.5V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A B-MELF datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf