Cornell Dubilier Electronics MLP143M035EB0D
MLP143M035EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP143M035EB0D
Brief Description
CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLATPCK
Datasheet Download
MLP143M035EB0D.pdf
Availability of MLP143M035EB0D
QUANTITY
MLP143M035EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP143M035EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP143M035EB0D
PackagingBulk
Capacitance14000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP143M035EB0D
Related LinksMLP143M, MLP143M035EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP143M035EB0D Details Description
Related parts for MLP143M035EB0D
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 100MA 400V datasheet.pdf
DESIGN ACCELERATOR KIT XT SWITCH datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 565NM GRN SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T37 datasheet.pdf
DSUB 9 M SOD STAMPED TIN datasheet.pdf
WP-STEEL PVC C 14 datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
1 MHz, 1 A Buck Regulator IC datasheet.pdf