Cornell Dubilier Electronics MLP152M080EK1D
MLP152M080EK1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP152M080EK1D
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK
Datasheet Download
MLP152M080EK1D.pdf
Availability of MLP152M080EK1D
QUANTITY
MLP152M080EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP152M080EK1D
Internal Part NumberEIS-MLP152M080EK1D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)106 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP152M080EK1D
Related LinksMLP152M, MLP152M080EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP152M080EK1D Details Description
Related parts for MLP152M080EK1D
RES SMD 270 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750 OHM 0606 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 4.93KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
EBUS1P POESPLT,48V-14V13W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.98A 60 MOHM SMD datasheet.pdf