TDK Corporation MLP1608VR47DT0S1
MLP1608VR47DT0S1 picture photo
Mfg. Part Number
MLP1608VR47DT0S1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 800MA 220 MOHM
Datasheet Download
MLP1608VR47DT0S1.pdf
Availability of MLP1608VR47DT0S1
QUANTITY
MLP1608VR47DT0S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP1608VR47DT0S1
Internal Part NumberEIS-MLP1608VR47DT0S1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMLP Series Multilayer Ferrite Power Inductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLP
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)286 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP1608VR47DT0S1
Related LinksMLP1608V, MLP1608VR47DT0S1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLP1608VR47DT0S1 Details Description
Related parts for MLP1608VR47DT0S1
RFID ANT 600X800MM 13.56MHZ datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf