Cornell Dubilier Electronics MLP193M7R5EK0D
MLP193M7R5EK0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP193M7R5EK0D
Brief Description
CAP ALUM 19000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLP193M7R5EK0D.pdf
Availability of MLP193M7R5EK0D
QUANTITY
MLP193M7R5EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP193M7R5EK0D
Internal Part NumberEIS-MLP193M7R5EK0D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance19000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP193M7R5EK0D
Related LinksMLP193M, MLP193M7R5EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP193M7R5EK0D Details Description
Related parts for MLP193M7R5EK0D
IC ASYNC FIFO MEM 2048X9 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
THERM TRANS VINYL 0.50 W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf