TDK Corporation MLP2012V1R5MT
MLP2012V1R5MT picture photo
Mfg. Part Number
MLP2012V1R5MT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 800MA 300 MOHM
Datasheet Download
MLP2012V1R5MT.pdf
Availability of MLP2012V1R5MT
QUANTITY
MLP2012V1R5MT Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP2012V1R5MT
Internal Part NumberEIS-MLP2012V1R5MT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP2012V1R5MT
Related LinksMLP201, MLP2012V1R5MT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLP2012V1R5MT Details Description
Related parts for MLP2012V1R5MT
Crystal 4.0320MHz 30ppm Series 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
WRENCH SET COMBINATION 7MM-24MM datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN DSPIC33F 44-QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6SOT datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
MCU 915MHZ SNAP ENABLED 42QFN datasheet.pdf