Cornell Dubilier Electronics MLP243M020EB0D
MLP243M020EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP243M020EB0D
Brief Description
CAP ALUM 24000UF 20% 20V FLATPCK
Datasheet Download
MLP243M020EB0D.pdf
Availability of MLP243M020EB0D
QUANTITY
MLP243M020EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP243M020EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP243M020EB0D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance24000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.7A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP243M020EB0D
Related LinksMLP243M, MLP243M020EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP243M020EB0D Details Description
Related parts for MLP243M020EB0D
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1.25A 15W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
2 BOLT CONN BRONZE TIN-PLATED 2/ datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 220 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf