TDK Corporation MLP2520S2R2ST0S1
MLP2520S2R2ST0S1 picture photo
Mfg. Part Number
MLP2520S2R2ST0S1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 110 MOHM
Datasheet Download
MLP2520S2R2ST0S1.pdf
Availability of MLP2520S2R2ST0S1
QUANTITY
MLP2520S2R2ST0S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP2520S2R2ST0S1
Internal Part NumberEIS-MLP2520S2R2ST0S1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMLP Series Multilayer Ferrite Power Inductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)143 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP2520S2R2ST0S1
Related LinksMLP2520S, MLP2520S2R2ST0S1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLP2520S2R2ST0S1 Details Description
Related parts for MLP2520S2R2ST0S1
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 170V 250A MS013 datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNAP-LOCK DEVICE & STRAIN RELIEF datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT KEY-X 30GOLD datasheet.pdf