Cornell Dubilier Electronics MLP263M010EA0D
MLP263M010EA0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP263M010EA0D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 26000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLP263M010EA0D.pdf
Availability of MLP263M010EA0D
QUANTITY
MLP263M010EA0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP263M010EA0D
Internal Part NumberEIS-MLP263M010EA0D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance26000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP263M010EA0D
Related LinksMLP263M, MLP263M010EA0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP263M010EA0D Details Description
Related parts for MLP263M010EA0D
RES SMD 1.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG BLUE 6V datasheet.pdf
DIN-SIGNAL FIXING BRACKET LEFT datasheet.pdf
RES 320K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W SMBG datasheet.pdf