Cornell Dubilier Electronics MLP263M010EA1C
MLP263M010EA1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP263M010EA1C
Brief Description
CAP ALUM 26000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLP263M010EA1C.pdf
Availability of MLP263M010EA1C
QUANTITY
MLP263M010EA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP263M010EA1C
Internal Part NumberEIS-MLP263M010EA1C
PackagingBulk
Capacitance26000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)