Cornell Dubilier Electronics MLP281M450EB1C
MLP281M450EB1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP281M450EB1C
Brief Description
CAP ALUM 280UF 20% 450V FLATPACK
Datasheet Download
MLP281M450EB1C.pdf
Availability of MLP281M450EB1C
QUANTITY
MLP281M450EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP281M450EB1C
Internal Part NumberEIS-MLP281M450EB1C
PackagingBulk
Capacitance280µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)585 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP281M450EB1C
Related LinksMLP281M, MLP281M450EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP281M450EB1C Details Description
Related parts for MLP281M450EB1C
FUSE CERAMIC 1.6A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
DE5-NET_QDRII 550 - STRATIX V datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf