Cornell Dubilier Electronics MLP283M7R5EA1D
MLP283M7R5EA1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP283M7R5EA1D
Brief Description
CAP ALUM 28000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLP283M7R5EA1D.pdf
Availability of MLP283M7R5EA1D
QUANTITY
MLP283M7R5EA1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP283M7R5EA1D
Internal Part NumberEIS-MLP283M7R5EA1D
PackagingBulk
Capacitance28000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP283M7R5EA1D
Related LinksMLP283M, MLP283M7R5EA1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP283M7R5EA1D Details Description
Related parts for MLP283M7R5EA1D
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 240DIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 3M datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
SLDT ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf