Cornell Dubilier Electronics MLP331M250EK0A
MLP331M250EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP331M250EK0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
MLP331M250EK0A.pdf
Availability of MLP331M250EK0A
QUANTITY
MLP331M250EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP331M250EK0A
Internal Part NumberEIS-MLP331M250EK0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)426 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP331M250EK0A
Related LinksMLP331M, MLP331M250EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP331M250EK0A Details Description
Related parts for MLP331M250EK0A
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD QWIK & LOW datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf